Czy dotacje unijne trzeba zwrócić?

Wiele osób zadaje pytanie czy dotacje z unii są na zawsze czy będzie trzeba je kiedyś zwracać. Dotacje z założenia będą oczywiście pomocą bezzwrotną, a to znaczy, że nie trzeba ich spłacać. Jednak są takie sytuacje, w ramach których będzie trzeba jednak dotacje zwracać.

Dziać się tak będzie w momencie, gdy otrzymamy dotacje, ale nie będziemy spełniać umowy, która zostanie podpisana. W każdej umowie dotyczącej dofinansowania mamy szczególne warunki, które trzeba wypełnić, by pomoc rzeczywiście była nam oddana bezpowrotnie. To ważna kwestia, dlatego z tymi warunkami należy się dobrze zapoznać, by spełnić te narzucone nam obowiązki.

Kiedy będzie trzeba oddać dotację?

Zwrot będzie trzeba zrealizować, jeśli środki zostaną wydane w inny sposób niż przeznaczenie jakie będą miały. W przypadku dotacji dla firm najczęściej mamy zasady w formie refundacji, dlatego, jeśli nie kupimy tego co dla firmy będzie elementem koniecznym nie dostaniemy zwrotu tych środków, które wydaliśmy. Wyjątek stanowią zaliczki.

W niektórych przypadkach pojawiają się także możliwości uzyskiwania dotacji. To sytuacja, w której będzie można dostać pieniądze zanim jeszcze rozpocznie się realizację inwestycji. Wtedy jest szansa wydać pieniądze na coś zupełnie innego, ale tak naprawdę musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później zwrot będzie koniecznością.

Podobnie jest w przypadku dotacji służących założeniu firmy. Pieniądze, które dostajemy w ramach unijnych dotacji trzeba będzie zawsze rozliczyć i dlatego właśnie będzie trzeba brać pod uwagę kwestie wydawania tych pieniędzy. Jeśli nie rozliczymy swoich wydatków bardzo szybko okaże się, że dostaniemy wezwanie do zwrotu tych środków, które otrzymaliśmy. W tej sytuacji tak naprawdę będziemy mieli istotny problem związany z naszą dotacją, ponieważ ciężko będzie nam starać się o kolejne dofinansowania a to już uzyskane będzie trzeba oddać z odsetkami.

Ogólnie jednak środki są nam udostępniane w formie bezzwrotnej, dlatego można oczekiwać, że nie będzie trzeba ich zwracać pod warunkiem, że będziemy pilnować terminów rozliczeń i wydamy pieniądze na to na co rzeczywiście będą one przeznaczane. W ten sposób rzeczywiście środki będą przeznaczone nam na stałe.

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria