Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy? cz II

Rekrutacja najczęściej składa się z dwóch etapów. Na początek należy wypełnić dokumenty zgłoszeniowe, a dalej będzie trzeba jeszcze udać się na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli będziemy w stanie ją pomyślnie przejść to w następnej kolejności podpisuje się umowę, w ramach której oczekiwać można wsparcia szkoleniowego oraz doradczego. Jeśli chodzi o pomoc unijną ma ona różne formy i może być związana właśnie z zakładaniem działalności gospodarczej. 

Mikropożyczka 

W ramach mikropożyczki można otrzymać maksymalnie 50 tysięcy na rozpoczęcie własnej działalności. Preferencyjny charakter takiej pożyczki będzie decydował o tym, że mamy jej niskie oprocentowanie, będzie można zawieszać jej spłatę bez dodatkowych opłat. Natomiast dotacja będzie takim wsparciem, które jest bezzwrotne i można tutaj uzyskać nawet 40 tysięcy złotych. Jest to rzadziej spotykane rozwiązanie związane z dofinansowaniem unijnym. Najczęściej dotyczyć będzie osób bezrobotnych, szczególnie takich, które nie tak dawno straciły pracę.

Wniosek

Jeśli uda nam się skończyć szkolenie należy następnie złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach dotacji, albo też pożyczki razem z biznesplanem oraz dokumentami, które będą potwierdzać, że udało się nam zarejestrować działalność gospodarczą. Taki wniosek musi zawierać między innymi takie informacje jak dane o tym jaką działalność chcemy prowadzić, jak duże środki chcemy otrzymać czy plan wydatków, który będziemy realizować. Wszystkie składane wnioski będzie oceniać komisja, która jest powoływana przez instytucję, która będzie takiego wsparcia udzielać. To ona również decyduje o tym czy wniosek przyjąć. Jeśli przychyli się do wniosku to następnym krokiem będzie podpisywanie umowy o dotację.

Wymóg ustanowienia zabezpieczenia

Jeszcze jednym ważnym warunkiem będzie także przygotowywanie zabezpieczenia, które stanowi gwarancję, że beneficjent będzie użytkował pieniądze zgodnie z tym, jaki biznesplan zdecydował się złożyć. Jednocześnie nie może zamknąć działalności przed terminem z umowy. Jeśli tak się stanie będzie musiał zwrócić środki i dlatego stosuje się zabezpieczenie, by nie było problemów z rozliczeniem takiej dotacji.

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria