5 Organizacje działające na rzecz integracji migrantów w Grecji i ich znaczenie

Od wielu lat Grecja znajduje się w centrum uwagi w związku z kryzysem uchodźczym w Europie. Niewątpliwie cały świat widział zdjęcia górskich cmentarzysk kamizelek ratunkowych, które znajdują się u wybrzeży wschodnich wysp Morza Egejskiego, takich jak Lesbos, lub zna niesławny obóz dla uchodźców Moria. Gdyby to były tylko brzydkie zdjęcia, ale niestety kryje się za nimi wiele historii ludzkiej desperacji i bólu.

Jednak nawet w tych rozpaczliwych czasach istnieje wiele jasnych przykładów, na których skupimy się w tym artykule - są to organizacje walczące o integrację migrantów w Grecji. Ponadto, przeanalizujemy sytuację migrantów w Grecji i dowiemy się, dlaczego działania integracyjne są niezbędne.

Najnowsza historia migracji w Grecji

Grecja przez większość swojej współczesnej historii była krajem wysyłającym migrantów. Jednak od lat 90-tych, w związku ze zmianami geopolitycznymi, kraj ten zaczął przyjmować imigrantów z różnych części świata. To, co zaczęło się od Bałkanów, później było kontynuowane przez imigrantów z byłego Związku Radzieckiego, Pakistanu i Indii.

Jednak w ostatniej dekadzie nastąpił znaczny wzrost ruchu uchodźców i migrantów w kierunku Europy. Ten ruch imigracyjny osiągnął szczyt w 2015 roku, gdy trwająca w Syrii wojna domowa, która rozpoczęła się w 2011 roku, doprowadziła do przesiedlenia milionów ludzi. Początkowo większość uchodźców szukała schronienia w krajach sąsiednich, takich jak Liban, Jordania i Egipt. Kryzys humanitarny był jednak tak duży, że kraje te przestały przyjmować uchodźców w 2014 roku. Europa wydawała się jedyną realną opcją, ponieważ uchodźcy nie mieli dokąd się udać.

Dodatkowe problemy w procesie azylowym

Grecja, leżąca na granicy europejskiej, służyła jako punkt wjazdu dla wielu uchodźców, którzy zaczęli docierać do greckiego wybrzeża, przepływając Morze Egejskie z Turcji. Jednak do syryjskich uchodźców szukających azylu w Europie dołączyli później migranci z krajów trzecich. Próbowali oni wykorzystać kryzys humanitarny, aby nielegalnie przekroczyć granicę i ubiegać się o azyl, podając fałszywą tożsamość. W rezultacie przyznawanie azylu stało się długotrwałym procesem, który sprawił, że tysiące uchodźców i migrantów znalazło się w zawieszeniu.

Grecja jest punktem tranzytowym, a nie docelowym

Dla większości migrantów i uchodźców Grecja była postrzegana bardziej jako terytorium Europy niż miejsce docelowe. Nie postrzegali oni Europy jedynie jako schronienia przed konfliktem, ale także jako szansę na lepsze życie po utracie wszystkiego, co zostawili w swojej ojczyźnie. W wielu przypadkach uchodźcy mieli w Europie członków rodzin, którzy chcieli do nich dołączyć. Ponadto w tym czasie Grecję nękał kryzys gospodarczy i polityczny, który sprawił, że przyszłość Grecji w Europie stała się niepewna.

Rozporządzenie dublińskie

Niestety, wielu uchodźców zostało uwięzionych w Grecji z powodu Rozporządzenia Dublińskiego. Rozporządzenie to ma na celu określenie, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl lub jego przyznanie. Zgodnie z Rozporządzeniem Dublińskim państwem odpowiedzialnym za rozpatrzenie wniosku o azyl jest kraj, do którego jako pierwszego w Europie wjechała osoba ubiegająca się o azyl i od której pobrano odciski palców. Ponadto może się zdarzyć, że uchodźcy znajdą się w innym kraju objętym Rozporządzeniem Dublińskim. W takim przypadku pierwszy kraj, do którego wjechali uchodźcy, jest zobowiązany do przyjęcia ich z powrotem.

Dlaczego integracja migrantów w społeczeństwie jest tak ważna?

Integracja migrantów jest niezbędnym warunkiem istnienia pokojowego i demokratycznego społeczeństwa. Zasadniczo integracja to proces przekształcania migrantów z outsiderów w insiderów, którzy stają się częścią lokalnej społeczności. Bez działań integracyjnych migranci szybko ulegają marginalizacji, a ich udział w życiu społecznym jest ograniczony.

Co więcej, ksenofobia i rasizm nadal istnieją w 2022 roku, pomimo rozpowszechnienia się globalizacji i podróży międzynarodowych. Niechęć i uprzedzenia wobec cudzoziemców nasiliły się w ostatnich latach za sprawą nienawistnej retoryki populistycznych polityków prawicowych. W rezultacie nastroje antycudzoziemskie spowodowały wzrost liczby brutalnych przestępstw popełnianych zarówno wobec migrantów, jak i uchodźców.

Z tego powodu organizacje zajmujące się integracją migrantów w Grecji są niezwykle ważne, ponieważ pomagają asymilować cudzoziemców z miejscową ludnością. Dzięki temu rzadziej będą oni padać ofiarą takich przestępstw, ale tylko do pewnego stopnia, ponieważ ma to wiele wspólnego z kulturą i edukacją miejscowej ludności.

Podsumowując, wysiłki integracyjne mogą sprawić, że społeczności migrantów będą zdrowe, będą mogły utrzymać się powyżej granicy ubóstwa, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdą pracę, a tym samym nasza gospodarka będzie silna. Migranci są niezbędni dla lokalnej gospodarki, ponieważ wykonują wiele prac, zwłaszcza fizycznych, takich jak rolnictwo, których miejscowa ludność nie chce wykonywać.

5 organizacji działających na rzecz integracji migrantów w Grecji

Po zapoznaniu się z sytuacją migrantów w Grecji i wyjaśnieniu, dlaczego ich integracja jest niezbędna, przyjrzyjmy się niektórym organizacjom, które pomagają imigrantom i uchodźcom integrować się z greckim społeczeństwem.

Centrum Integracji Migrantów - miasto Ateny

Centrum Integracji Migrantów miasta Ateny działa jako lokalny punkt odniesienia w zakresie świadczenia specjalistycznych usług dla obywateli państw trzecich (migrantów i uchodźców), w tym wsparcia psychospołecznego, poradnictwa prawnego i informacji o prawach socjalnych, w celu poprawy standardu życia, dostępu do rynku pracy i integracji społecznej odpowiednich grup ludności.

W szczególności organizacja ta pomaga w integracji migrantów, oferując:

  • kursy języka greckiego dla początkujących.
  • Kursy z elementami historii i kultury greckiej przygotowujące migrantów do egzaminów certyfikujących z języka greckiego.
  • Kursy języka angielskiego przygotowujące do egzaminów certyfikacyjnych z języka angielskiego (A2).
  • Kursy komputerowe w celu zdobycia podstawowych umiejętności komputerowych, aby uzyskać certyfikaty podstawowych umiejętności komputerowych.
  • sesje doradztwa zawodowego dla osób indywidualnych.

METAdrasi

METAdrasi to grecka organizacja pozarządowa (NGO) utworzona w grudniu 2009 roku, która pomaga w przyjmowaniu i integracji uchodźców i imigrantów w Grecji. Skupia się na usługach, których nie pokrywa rząd grecki ani inne organizacje pozarządowe.

Nazwa METAdrasi pochodzi od połączenia greckich słów "meta" i "drasi", co oznacza "wtedy + działanie", i zawiera cel i filozofię organizacji. Oznacza to, że ta grecka organizacja poświęca wiele uwagi działaniom na rzecz integracji migrantów, ponieważ jest to ważny krok, który należy wykonać zaraz po migracji.

METAdrasi zapewnia wysokiej jakości usługi tłumaczeniowe w ponad 43 językach i dialektach, ochronę i zakwaterowanie dzieci bez opieki i oddzielonych od rodzin, wspieranie grup wymagających szczególnej troski poprzez pomoc prawną i humanitarną, a także edukację i integrację uchodźców i migrantów.

W szczególności w zakresie integracji migrantów organizacja ta zapewnia:

  • Programy edukacyjne,
  • lekcje języka greckiego,
  • wielojęzyczne poradniki,
  • edukację wyrównawczą dla dzieci, aby zapewnić im odpowiednią edukację,
  • szkolenia z zakresu umiejętności miękkich,
  • możliwości stażu i pracy.

Projekt HOME

Inną organizacją pomagającą w integracji migrantów w Grecji jest The HOME Project. Organizacja ta pomaga dzieciom bez opieki, których rodziny i życie zostały zniszczone przez wojnę i prześladowania, umożliwiając im wytrwanie i rozwój w kierunku aktywnego obywatelstwa. Dzieci są ratowane z ulic, obozów, posterunków policji i ośrodków zatrzymań i przyjmowane do bezpiecznych domów w Atenach.

Obecnie organizacja ma 14 domów w Atenach, w których od 2016 r. pomogła ponad 700 dzieciom. Co ciekawe, wiele z tych dzieci, gdy tylko staną się dorosłe, ma możliwość podjęcia pracy w The Home Project, co jest ważnym krokiem w ich integracji ze społeczeństwem greckim.

Dzięki znaczącemu partnerstwu z instytucjami edukacyjnymi w Atenach, The Home Project oferuje stypendia na cały etat, programy integracji społecznej, które łączą greckich studentów z małoletnimi bez opieki, a także szkolenia techniczne i zawodowe, które pomagają dzieciom znaleźć pracę, gdy staną się dorosłe. Do tej pory organizacja ta odegrała znaczącą rolę w integracji migrantów w Grecji, zapewniając 50 miejsc pracy w różnych branżach. Jednocześnie 15 osób zostało zatrudnionych jako opiekunowie i tłumacze w schroniskach The HOME Project.

Duńska Rada ds. Uchodźców

Duńska Rada ds. Uchodźców (DRC) jest wiodącą światową organizacją humanitarną, która pomaga uchodźcom i osobom wewnętrznie przesiedlonym w trakcie przesiedlenia, wygnania, osiedlenia, integracji w nowym miejscu i powrotu. Zapewnia bezpieczeństwo oraz ratującą życie pomoc humanitarną. Pomagają osobom wysiedlonym stać się samowystarczalnymi i zintegrowanymi ze społeczeństwami przyjmującymi. Współpracują ze społecznościami, społeczeństwem obywatelskim i odpowiedzialnymi władzami w celu promowania ochrony praw człowieka i pokojowego współistnienia.

DRC działa w Grecji od listopada 2015 r., przyczyniając się do rozwiązania kryzysu humanitarnego na terenie obozu Moria na wyspie Lesbos. Obecnie posiada biura w Atenach, Salonikach i Larisie. Jest jedną z najbardziej znaczących organizacji humanitarnych i zajmujących się integracją migrantów w Grecji.

Organizacja prowadzi obecnie dziewięć obozowisk w Grecji kontynentalnej, w których zapewnia:

  • Usługi zarządzania terenem,
  • Wodę, żywność i urządzenia sanitarne,
  • ochronę,
  • pomoc prawną,
  • edukację pozaformalną,

W międzyczasie migrantom, którzy przebywają w obozach w pobliżu dużych miast w Grecji, oferuje się dodatkowe wsparcie, takie jak:

  • Usługi mediacji kulturowej,
  • kursy integracyjne z naciskiem na rozwój języka i umiejętności miękkich.

Sieć Melissa

Melissa Network jest grecką organizacją, która pomaga w integracji migrantek i uchodźczyń. Ma członków z ponad 45 krajów i została założona w 2014 roku przy udziale oddolnym. Organizacja ta prowadzi innowacyjny program integracyjny dla kobiet i dzieci uchodźców. Zapewnia platformę do nawiązywania kontaktów, budowania potencjału i rzecznictwa.

Aby pomóc w integracji migrantek i uchodźczyń w Grecji, organizacja ta oferuje:

  • Wsparcie w zakresie umiejętności czytania i pisania w różnych językach na różnych poziomach,
  • Wsparcie psychospołeczne, takie jak poradnictwo, terapia dramowa, terapia muzyką i ruchem,
  • sesje informacyjne i szkolenia na temat ich praw i niezbędnej wiedzy,
  • Wsparcie rzecznictwa poprzez media społecznościowe, wywiady, wystąpienia publiczne i inne,
  • szkolenia z zakresu sztuki i kreatywności oraz rozwijanie m.in. umiejętności zawodowych, przywódczych, kodowania, gotowania, rzemiosła,
  • Budowanie umiejętności i potencjału w takich dziedzinach, jak sztuki wizualne, film, opowiadanie historii, fotografia, muzyka,
  • Opieka nad sobą/społecznością poprzez szkolenia w takich dziedzinach, jak taniec, joga, samoobrona, medytacja.

Zakończenie

W ostatnich latach Grecja doświadczyła bezprecedensowego napływu migrantów i uchodźców szukających ucieczki do Europy w celu poprawy swojego życia i uniknięcia konfliktów. Jednak wielu z nich zostało uwięzionych w krajach peryferyjnych, takich jak Grecja, z powodu mechanizmów europejskich, takich jak rozporządzenie dublińskie, które próbowało kontrolować masowy przepływ ludzi w kierunku Europy Środkowej.

Niestety, w szczytowym momencie kryzysu uchodźczego w Europie w 2015 roku Grecja borykała się z poważnymi problemami gospodarczymi i politycznymi, które sprawiły, że kraj ten nie był przygotowany na kryzys humanitarny, który nastąpił później. Niemniej jednak wsparcie europejskie, wraz z działaniami organizacji społeczeństwa obywatelskiego, miało zasadnicze znaczenie dla udzielenia najlepszej możliwej odpowiedzi na ten kryzys.

W Grecji wiele organizacji oferuje obecnie ochronę i różnego rodzaju wsparcie migrantom i uchodźcom. Działalność takich organizacji w Grecji, jak Centrum Integracji Migrantów - Miasto Ateny, METAdrasi, The HOME Project, Danish Refugee Council oraz Melissa Network, stanowi kluczowe wsparcie dla integracji migrantów w kraju.


IntegrAction: Działania na rzecz społeczno-ekonomicznej integracji uchodźców i osób ubiegających się o azyl

Potrzeba integracji migrantów, którą wiele organizacji w Grecji stara się urzeczywistnić, jest dostrzegana także na poziomie europejskim. Unia Europejska przekazuje wiele funduszy organizacjom wspierającym migrantów i uchodźców w całej Europie, ponieważ integracja migrantów pozostaje jednym z europejskich priorytetów.

IntegrAction to projekt w ramach programu Erasmus+, który zajmuje się społeczno-ekonomiczną integracją uchodźców i osób ubiegających się o azyl na poziomie lokalnym. Cele projektu są następujące:

  • Pomoc w społeczno-ekonomicznej integracji uchodźców i osób ubiegających się o azyl poprzez poprawę ich umiejętności językowych,
  • Zwiększenie szans imigrantów na zatrudnienie poprzez rozwój umiejętności społeczno-zawodowych i przedsiębiorczych, ukierunkowanych na pośrednictwo pracy, aktywne poszukiwanie pracy i samozatrudnienie.
  • Rozwijanie umiejętności społecznych i międzykulturowych imigrantów poprzez zachęcanie ich do aktywnego uczestnictwa w lokalnych grupach zainteresowań.

Więcej informacji o projekcie IntegrAction można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria