Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy? cz I

Chcesz założyć własną działalność gospodarczą a nie masz własnego kapitału? W takiej sytuacji oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie staranie się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Można także zyskać mikropożyczkę czy dotację.

Odpowiedź na pytanie komu unijne pieniądze przysługują jest tak naprawdę bardzo szeroka, ponieważ obecnie możemy korzystać z różnych form wsparcia. Komu przysługują pieniądze unijne na założenie firmy? O pieniądze mogą się starać wszystkie osoby, które chcą założyć swoją działalność. Obecnie wspierane są przede wszystkim takie osoby, które są szczególnie w trudnej sytuacji i są bezrobotne. Oczekiwać można, że właśnie poniżej 25 roku życia czy powyżej 45 roku życia będzie można starać się o dofinansowanie. To najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy starać się o dofinansowanie, ponieważ wnioski składane przez takie osoby traktowane są w sposób priorytetowy. Środki takie nie będą jednak przygotowywane pod kątem spółek kapitałowych. W ramach jakich programów UE można uzyskać pomoc finansową.

Obecnie funkcjonuje kilka różnych programów, które umożliwią nam staranie się o dofinansowanie działalności gospodarczej. Przede wszystkim programy przygotowywane mają nam dać możliwość promowania przedsiębiorczości. Chodzi również o skuteczny rozwój samozatrudnienia. (Program Kapitał Ludzki - w Działaniu 6.2. - wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Program Kapitał Ludzki – w Działaniu 8.1.2 - wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie).

Warunki jakie trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie

Poza warunkiem uzyskania pełnoletności tak naprawdę nie trzeba wielu warunków spełniać. Musimy jedynie mieć 12 miesięcy okresu przed złożeniem wniosku bez prowadzenia działalności gospodarczej. Konieczne będzie także branie udziału w szkoleniach, gdzie będziemy przygotowywać się do prowadzenia firmy. Żeby dostać się na taki kurs można także szukać dobrego organizatora, który da nam takie możliwości. Przede wszystkim urzędy wojewódzkie zajmują się realizowaniem takich programów i tam można szukać wsparcia podobnie jak w specjalnie przygotowywanych Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich, gdzie pracują osoby, które się w tym specjalizują.

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria