Podobnie jak każdy inny rodzaj gospodarki, gospodarka cyrkularna jest z pewnością bardzo ważna, a czasem wręcz niezbędna dla rozwoju każdego rodzaju biznesu. I tak jak każdy inny rodzaj gospodarki, również ta ma pewne podstawy, które ją definiują, a także sposób jej działania i rezultaty, jakie może przynieść, zawsze w zależności od sytuacji.
Podstawy tej koncepcji gospodarki są bardzo konkretne i dla każdego, kto chce się w nią bardziej zagłębić, ze względów zawodowych, ważne jest, aby dokładnie wiedział, jak wszystko działa.
Najłatwiejszym sposobem spojrzenia na gospodarkę cyrkularną, aby ją zrozumieć, jest spojrzenie na stan końcowy, który chcemy osiągnąć. A to wszystko zbudowane jest na tym, czym jest gospodarka cyrkularna. W szczególności, gospodarka cyrkularna dotyczy działań, które mogą pomóc w budowaniu i odbudowie ogólnego zdrowia systemu. Celem gospodarki cyrkularnej jest stworzenie takiego rodzaju gospodarki, który będzie działał efektywnie w każdej skali i na każdym poziomie dla małych, średnich i dużych firm, organizacji i oczywiście jednostek.
Po zrozumieniu, czym jest gospodarka cyrkularna, nadszedł czas, aby podzielić się podstawami. Podstawy te można przedstawić jako filary. 7 filarów, które utrzymują gospodarkę cyrkularną na stałym poziomie i pomagają osiągnąć pożądane rezultaty. Pozwólcie nam wymienić te siedem filarów i spróbować dać wam pojęcie o tym, co każdy z nich robi.
- Materiały są włączone do gospodarki w taki sposób, że mogą być poddawane cyklowi przy stałej wysokiej wartości
- Cała energia oparta jest na źródłach odnawialnych.
- Różnorodność biologiczna jest strukturalnie wspierana i wzmacniana przez wszystkie działania człowieka
- Ludzkie społeczeństwo i kultura są zachowane
- Zdrowie i dobrostan ludzi i innych gatunków są strukturalnie wspierane
- Działalność ludzka generuje wartość w wymiarze nie tylko finansowym
- Woda jest pobierana w zrównoważonym tempie, a odzysk zasobów jest zmaksymalizowany.
Każdy z tych filarów działa osobno i jednocześnie w koordynacji z pozostałymi, aby zawsze osiągać pożądane rezultaty. Circular economy opiera swoje wyniki na tych filarach. Każdy, kto chce się zaangażować w gospodarkę cyrkularną, musi zrozumieć znaczenie tych podstaw i postępować zgodnie z nimi.
Aby uzyskać więcej informacji na temat gospodarki cyrkularnej i jej funkcjonowania, można zapoznać się z artykułami informacyjnymi na stronie Instytutu Rozwoju Przedsiębiorczości. Jeśli chcesz stać się aktywnym członkiem społeczeństwa, jeśli chcesz, aby Twoja firma przyczyniła się do ochrony środowiska i pomogła poprawić obecne problemy, to gospodarka okrężna jest czymś, czemu naprawdę warto się przyjrzeć. Jest ona przecież uważana za gospodarkę przyszłości.