5 przedsiębiorstw społecznych wspierających uchodźców na całym świecie w 2022 r.

Jeśli pandemia COVID miała negatywny wpływ na nasze życie, to szkody wyrządzone w społecznościach szczególnie narażonych, takich jak przesiedleńcy i uchodźcy, byłyby znacznie większe.

Według UNHCR rok 2020 był rokiem, w którym odnotowano największą liczbę (82,4 miliona) osób przymusowo przesiedlonych.

Liczba ta była już zbyt wysoka, nie licząc wojny na Ukrainie w 2022 roku, w wyniku której wysiedlono 25% ludności Ukrainy (10 milionów).

Ten ponowny kryzys uchodźczy potwierdził kluczową rolę, jaką społeczeństwo obywatelskie i przedsiębiorstwa społeczne odgrywają we wspieraniu uchodźców i przesiedleńców na całym świecie.

W niniejszym artykule przedstawiamy kilka przykładów krytycznej pracy, jaką przedsiębiorstwa społeczne wykonują na rzecz poprawy sytuacji uchodźców.

Jak działa przedsiębiorstwo społeczne?

Przedsiębiorstwa społeczne są takie same jak zwykłe firmy, ale z zasadniczą różnicą: nie koncentrują się przede wszystkim na osiąganiu zysku, ale na rozwiązywaniu problemów społecznych lub środowiskowych.

W szczególności przedsiębiorstwa społeczne, takie jak te, które udzielają wsparcia uchodźcom, mają za zadanie wypełnić lukę lub wesprzeć wysiłki podejmowane przez organizacje międzynarodowe, państwo lub społeczeństwo obywatelskie. Na przykład przedsiębiorstwa społeczne mogą opracowywać rozwiązania dla osób przesiedlonych lub uchodźców, które dotyczą ich zatrudnienia, edukacji, szkoleń i ogólnej jakości życia.

Gdybyśmy jednak twierdzili, że przedsiębiorczość społeczna

nie dba o rentowność, byłoby to całkowicie nieprawdziwe. W porównaniu z każdą tradycyjną firmą różnica polega na tym, że przedsiębiorstwa społeczne traktują rentowność jako środek do osiągnięcia celu, a nie jako cel końcowy.

Ich ostateczną misją jest nie tylko opracowywanie rozwiązań problemów społecznych, ale także wprowadzanie zmian systemowych w celu zwalczania problemu u jego podstaw.

Przyjrzyjmy się kilku przykładom takich firm stworzonych przez przedsiębiorców społecznych.

Pięć przykładów przedsiębiorstw społecznych wspierających uchodźców

Fugeelah

Fugeelah to prowadzona przez kobiety firma produkująca świadomą biżuterię, która kształci, zatrudnia i wzmacnia malezyjskie dzieci i młodzież poszukujące azylu. Organizacja jest zaangażowana w przemyślane pozyskiwanie surowców, uczciwe płace i znaczące inicjatywy charytatywne. Zobaczcie nowy artykuł na blogu Fugeelah o tym, dlaczego zrównoważony rozwój w modzie

jest ważny w czasie epidemii.

EveryShelter

EveryShelter

to przedsiębiorstwo społeczne, którego misją jest łagodzenie cierpienia i zwiększanie odporności osób przesiedlonych w wyniku konfliktów, prześladowań i katastrof poprzez projektowanie, produkcję i dostarczanie ratujących życie schronień. Współtworzy ono ulepszone rozwiązania dla tymczasowych schronień, dzieląc się nimi bez ograniczeń, aby zwiększyć skalę oddziaływania, stosując podejście projektowe skoncentrowane zawsze na człowieku.

ARED

ARED

to przedsiębiorstwo społeczne typu platforma-jako-usługa, którego celem jest demokratyzacja dostępu do technologii cyfrowych w całej Afryce, zwłaszcza na obszarach półmiejskich, wiejskich i dla uchodźców. Zasilane energią słoneczną kioski ARED oferują różnorodne aplikacje i usługi cyfrowe online i offline za pośrednictwem sieci WiFi, umożliwiając mieszkańcom obszarów nieobjętych siecią energetyczną udział w cyfrowej rewolucji. Kiosk ARED jest niezależnym, przenośnym źródłem energii, które dzięki koncepcji franczyzy umożliwia prowadzenie mikroprzedsiębiorczości, zwłaszcza kobietom, osobom niepełnosprawnym i uchodźcom.

Uwolniony Potencjał

Unleashed Potentials

to przedsiębiorstwo społeczne, którego celem jest wzmocnienie pozycji uchodźców i dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji poprzez zmianę kwalifikacji, samopoznanie, rozwój umiejętności i szkolenia z zakresu przedsiębiorczości społecznej. Uczniowie tworzą swoje pomysły, wykorzystując proces myślenia projektowego z pomocą coachingu i mentoringu. Mają dostęp do różnych szkoleń zawodowych i programów akceleracyjnych, które pomagają im stworzyć i wdrożyć zrównoważony model biznesowy.

TERN

TERN

(The Entrepreneurial Refugee Network) jest przedsiębiorstwem społecznym z siedzibą w Wielkiej Brytanii, wspierającym uchodźców poprzez umożliwienie im odniesienia sukcesu dzięki ich pomysłom. TERN pomaga uchodźcom-przedsiębiorcom w tworzeniu i rozwijaniu ich pomysłów biznesowych, oferując usługi na trzech etapach procesu przedsiębiorczości: poszukiwania możliwości biznesowych, zakładania i rozwijania działalności gospodarczej.

Wnioski

Niestety, wysiedlenia i uchodźcy to zjawisko, które w 2022 r. nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia. W miarę jak stajemy się świadkami tragicznych wydarzeń na całym świecie, które powodują ludzkie cierpienie i zmuszają ludzi do ucieczki w obawie o własne życie, musimy doceniać wysiłki podejmowane przez przedsiębiorstwa społeczne w celu wspierania uchodźców i ogólnie osób potrzebujących na całym świecie. Bycie zmuszonym do opuszczenia swojego kraju, domu i pozostawienia za sobą wszystkiego, na co tak ciężko pracowało się, jest trudne i nikt nie zasługuje na to, by znaleźć się w takiej sytuacji.

Na szczęście przedsiębiorcy społeczni na całym świecie, którzy myślą o rozwiązywaniu problemów, znajdują rozwiązania, które sprawiają, że życie uchodźców staje się trochę lepsze i pomagają im zacząć od nowa.


Ważna praca w ramach projektu SIRSE Erasmus+

Podobnie jak powyższe organizacje, projekt SIRSE E rasmus+ chce pomóc młodym uchodźcom w poprawie ich szans życiowych i integracji ze społeczeństwem krajów przyjmujących.

Projekt jest skierowany do młodych ludzi (w wieku 25-30 lat), którzy mają niskie kwalifikacje i ograniczone możliwości. Metoda wybrana przez SIRSE ma na celu poprawę sytuacji uchodźców i pomoc w ich integracji ze społeczeństwem poprzez przedsiębiorczość, a w szczególności przedsiębiorczość społeczną.

Będzie to możliwe dzięki zapewnieniu szkoleń z zakresu przedsiębiorczości i zaoferowaniu im możliwości założenia własnej firmy. Aby to osiągnąć, partnerstwo będzie wspierać uchodźców w trakcie ich podróży w kierunku przedsiębiorczości z pomocą mentorów.

Aktualne informacje o SIRSE można znaleźć na stronie internetowej projektu.

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria