Na co uważać pisząc wniosek o dotację unijną?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy istnieje możliwość samodzielnego wypełnienia wniosku o wsparcie unijne, musimy liczyć się z tym, że nie mamy wcale do czynienia z prostym zadaniem. Jeśli chcemy, aby miał on szansę na pozytywne rozpatrzenie, powinniśmy zdecydować się na staranną lekturę dokumentacji, a następnie na zapoznanie się z aktami prawnymi, które dotyczą wniosku.

Dobrze jest też pamiętać o kilku dodatkowych elementach, które mogą sprawiać wrażenie mało istotnych, w rzeczywistości jednak charakteryzują się bardzo dużym znaczeniem. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście terminy, jeśli więc wiemy już, jaki program i działanie powinny znaleźć się w centrum naszego zainteresowania, musimy zorientować się również, jak wyglądają harmonogramy. Najlepiej szukać ich na stronach internetowych przez cały czas mając na uwadze to, że terminarz, który jest ogłaszany na początku każdego roku, nie zawsze jest wiążący i może podlegać określonym modyfikacjom. Wcale nie mniej istotne są tryby konkursowe.

Najpopularniejszymi są w tym przypadku tryb otwarty i zamknięty, bywa jednak i tak, że konieczne jest przeprowadzenie wstępnej selekcji. Gdy tryb jest otwarty, musimy być przygotowani na to, że nie uzyskamy daty zamknięcia konkursu, ten bowiem będzie trwał tak długo, jak długo w puli znajdować się będą środki na uzyskanie wsparcia unijnego. Tryb zamknięty zawsze jest określany czasowo i tylko w określonym czasie możemy zgłosić przygotowany przez siebie wniosek. Z kolei konkurs z preselekcją wymaga od nas dodatkowych dokumentów.

Pisanie wniosku o dotacje

Najczęściej musimy przygotować kartę projektu i matrycę logiczną i dopiero jej analiza pozwala na ocenienie, czy nasz wniosek będzie w ogóle brany pod uwagę. Przed przygotowaniem wniosku można też zainteresować się, na jaki poziom dofinansowania możemy liczyć w jego przypadku. Tu dobrze jest pamiętać, że fundusze unijne są zawsze dodatkowe, pewną część środków musimy więc zorganizować samodzielnie. Wielkość wsparcia jest uzależniona od wielu czynników, pewne znaczenie ma więc wielkość i lokalizacja firmy, a także charakter przygotowanego projektu i sam program.

Nie można też zapominać o tym, że każdy projekt unijny ma swój regulamin, w nim zaś znajduje się informacja na temat wymogów, jakie musi spełniać nie tylko przygotowany przez nas projekt, ale i my sami. Może się więc okazać, że nasz pomysł nie ma zasięgu ponadregionalnego, a my sami mamy za małe doświadczenie rynkowe, dobry pomysł nie będzie więc spełniał wymogów formalnych.

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria