Etapy cyfrowej transformacji w biznesie

Transformacja cyfrowa to nowy trend, który rozpoczął się w 2019 roku. Podejmując wtedy swoje małe kroki, rok 2020 zapewnił wielką szansę na rozkwit transformacji cyfrowej, szczególnie w biznesie. Wśród pandemii, firmy na całym świecie odkryły potrzebę przejścia na technologię cyfrową, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom i utrzymać przepływ pracy.

Obecnie zauważamy coraz więcej inwestycji w transformację cyfrową. Ale mimo że jest to nowa strategia dla większości firm, zauważamy, że wielu właścicieli firm nie do końca rozumie, co oznacza cyfrowa transformacja dla firm.

Cyfrowa transformacja dla biznesu oznacza coś więcej niż tylko możliwość kontrolowania całej firmy za pomocą komputera. Chodzi tu o posiadanie najnowszego oprogramowania i sprzętu. Cyfrowa transformacja oznacza nową erę dla rynku pracy.

Zrozumienie cyfrowej transformacji

Rynek pracy się zmienia. Obecnie używamy sprzętu przyjaznego dla środowiska, dostrzegamy potrzebę szybszego wytwarzania i produkcji, rozwijania usług itd. Podobnie jak prawa natury, kiedy zmienia się coś tak dużego, organizmy w nim żyjące, w tym przypadku firmy, muszą się dostosować.

Transformacja cyfrowa jest tym, co umożliwia firmom przetrwanie w czasie tych zmian i pójście o krok dalej. Nadążanie jest możliwe, ale pójście naprzód jest lepsze. Pomaga firmom nie tylko dostosować się, ale także stworzyć zupełnie nowy proces biznesowy , który będzie zupełnie inny od tego, co znamy dzisiaj.

Przejście do transformacji cyfrowej jest trudne. Wymaga czasu, wiedzy specjalistycznej i tak, zaburza obecne status quo. Jednakże, wzięcie biznesu i "przebudowanie" go w oparciu o zasady cyfrowej transformacji dodaje do niego ogromną wartość.

Etapy cyfrowej transformacji w biznesie

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz produkty, czy oferujesz usługi, a nawet kombinację tych dwóch, istnieją pewne konkretne etapy cyfrowej transformacji, które będziesz musiał przejść, aby proces ten przebiegał tak gładko, jak to tylko możliwe.

Etap pierwszy

Zaczynając, musisz skupić się na swoim cyfrowym śladzie. Tak, masz stronę internetową, kilka profesjonalnych kont e-mail, i oczywiście, aktywne media społecznościowe. Jednak to dopiero początek. Musisz włączyć cały swój system cyfrowy.

Lokalne serwery nie są już trendem. Wręcz przeciwnie, systemy online, takie jak Microsoft Suite, są nowym sposobem robienia rzeczy. Dzięki umieszczeniu całego systemu w Internecie, masz więcej możliwości. Możesz pracować nad swoimi zadaniami gdziekolwiek i kiedykolwiek, nie będąc ograniczonym fizycznym dostępem.

Po digitalizacji systemów, pojawią się nowe techniki dla różnych działów. Wszyscy pracownicy muszą przejść przez okres szkolenia, aby nauczyć się tych nowych systemów. Zmienią się stanowiska pracy, a obowiązki w firmie ulegną zmianie.

Cyfrowa transformacja zmieni bardzo konkretne sektory w biznesie. Zespoły zajmujące się sprzedażą, marketingiem i obsługą klienta będą musiały zacząć od nowa. Dzięki transformacji cyfrowej firmy mają jeszcze więcej możliwości promowania swoich produktów i usług oraz zwiększania zaangażowania klientów, co w ostatecznym rozrachunku jest najważniejszym rezultatem transformacji cyfrowej.

Etap drugi

Drugi etap skupia się na przedsiębiorstwach z procesem produkcyjnym. Wszystkie linie produkcyjne będą musiały się zmienić. Technologia sprawia, że procesy stają się szybsze, a jakość lepsza. Korporacje muszą zaadoptować nowe technologie, które pozwolą im mieć szanse w walce na rynku pracy.

Szybsza produkcja, lepsza jakość, większa sprzedaż. Jednak cała ta technologia powstrzymuje zapotrzebowanie na więcej rąk do pracy, zmniejszając tym samym możliwości zatrudnienia dla wielu ludzi. Równowaga nie została jeszcze znaleziona.

Usprawnienie przepływu pracy

Na efekty cyfrowej transformacji nie trzeba długo czekać. W ciągu zaledwie kilku dni firmy zauważają usprawnienie istniejących procesów, wzrost ogólnej wydajności i wzmocnienie pozycji pracowników. Transformacja cyfrowa promuje środowisko wzrostu, a dla większości firm jest to świetna okazja, aby pokazać, na co je stać i przenieść swoje przychody na wyższy poziom.

Etap trzeci

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności, nadszedł czas, abyś zastanowił się, w jaki sposób Twoja firma będzie w stanie wrócić na rynek pracy z nowymi celami, stawkami, współpracą i zyskiem. W tym momencie będziesz musiał określić swoją ścieżkę w oparciu o to, jakie są Twoje cele i jaka jest konkurencja. Im wcześniej zaczniesz, tym większe prawdopodobieństwo, że wyznaczysz ścieżkę, którą inni będą podążać.

Transformacja cyfrowa pozwala firmie na wprowadzanie innowacji. A wszystkie firmy muszą wprowadzać innowacje, aby oddzielić się od normy. Teraz możesz planować na więcej niż tylko kilka dni czy kilka tygodni. Dzięki nowym systemom można przewidzieć wyniki oraz ustalić priorytety i procesy na cały miesiąc lub semestr. Niektóre firmy mogą robić to samo dla całego roku. Wyniki mogą nie zawsze być w punkt, ale są o wiele bliżej do pożądanego rezultatu niż kiedykolwiek wcześniej.

Wnioski

Będziesz musiał znaleźć i śledzić wszystkie najnowsze trendy dla firm, a przede wszystkim będziesz chciał budować silniejszą współpracę. Dzięki cyfrowej transformacji, świat jest Twoją ostrygą.

Transformacja cyfrowa jest tutaj, aby pozostać. W przyszłości pojawi się jeszcze więcej innowacyjnych technologii. Znajdź właściwą ścieżkę dla swojej firmy. Poproś o pomoc profesjonalistów, którzy pomogą Ci dokonać transformacji krok po kroku i prosperować jako innowacyjny cyfrowy biznes na światowym rynku.

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria