Jak żywe laboratoria przyczyniają się do innowacji w rolnictwie

We współczesnej erze globalizacji coraz trudniej jest firmom konkurować na rynkach międzynarodowych. Aby mieć przewagę i być konkurencyjnym, firmy muszą nieustannie wprowadzać innowacje, które docenią ich klienci. Bycie innowacyjnym i pozostanie na szczycie konkurencji nie jest łatwym zadaniem, ale żywe laboratoria mogą w tym znacząco pomóc. W tym artykule wyjaśnimy koncepcję żywych laboratoriów i jak przyczyniają się one do innowacji, skupiając się na sektorze rolniczym.

Czym są żywe laboratoria?

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem konsumentów na innowacje produktowe, następuje przejście od gospodarki opartej na produktach do gospodarki zorientowanej na użytkownika. Postawienie użytkownika w centrum uwagi oznacza, że innowacje produktowe są dopasowane do potrzeb użytkownika końcowego w oparciu o aktywny proces informacji zwrotnej, co nazywamy żywym laboratorium. Koncepcję żywych laboratoriów można wyjaśnić jako środowisko oparte na współpracy z użytkownikiem, które napędza innowacje i pomaga radzić sobie z wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem, jakością i zrównoważonym rozwojem.

Jak żywe laboratoria mogą być wykorzystane w sektorze rolniczym?

Po wyjaśnieniu, w jaki sposób żywe laboratoria przyczyniają się do innowacji, chcemy podkreślić zalety żywych laboratoriów dla rolnictwa. Ponieważ rolnictwo jest jednym z głównych sektorów na obszarach wiejskich, tym bardziej istotne jest wspieranie innowacji w rolnictwie. Biorąc pod uwagę obserwowane obecnie wyludnianie się obszarów wiejskich, moment ten ma decydujące znaczenie dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego obszarów wiejskich, który uczyni je atrakcyjnymi i stworzy możliwości dla lokalnej przedsiębiorczości.

Co najważniejsze, poprzez dynamikę żywych laboratoriów, mogą one stymulować tworzenie partnerstw, rozwój nowych przedsiębiorstw i wykorzystanie synergii. Są to bardzo istotne aspekty na obszarach wiejskich, ponieważ pozostają one słabo rozwinięte. Wiejskie żywe laboratoria mogą tworzyć nowe partnerstwa i angażować wielu interesariuszy i decydentów w celu wprowadzenia tak potrzebnych innowacji w sektorze rolniczym. Wiejskie żywe laboratoria mogą przyspieszyć inwestycje w infrastrukturę, takie jak innowacje oparte na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, dostosowane do potrzeb rolnictwa, takie jak monitorowanie upraw, nowe modele biznesowe i sposoby pozyskiwania wartości.

Przypadek LIVERUR Living Lab

LIVERUR to europejski projekt w ramach programu Horyzont 2020, który wprowadził metodologię badań Rural Living Lab do Małych i Średnich Przedsiębiorstw Rolniczych (SMAE). LIVERUR, wykorzystując Wiejskie Żywe Laboratoria, przyczynia się do innowacji poprzez rozwój platformy RAIN i narzędzi pomagających użytkownikom Żywych Laboratoriów w rozwijaniu ich projektów.

Nowością LIVERUR jest zaprojektowanie innowacyjnego modelu biznesowego, opartego na koncepcji RAIN, dla obszarów wiejskich, aby przejść do gospodarki cyrkulacyjnej, otwartych innowacji, informacji i komunikacji. Koncepcja RAIN charakteryzuje się następującymi cechami:

  1. Rain core Elements
  2. Zasady Rain
  3. Rain Real-Life Setting

Żywe Laboratoria Wiejskie LIVERUR opierają się na następujących założeniach:

  1. Budowanie Lokalnych Społeczności Użytkowników zgodnie z głównymi celami LIVERUR
  2. Zaangażowanie użytkowników
    • Budowanie strategicznego partnerstwa z interesariuszami
    • Partnerzy, którzy są użytkownikami lub obywatelami zaangażowanymi w innowacje
  3. Rozwój etapowy, cykliczny i spiralny
  4. Sieci i synergie zostały stworzone poprzez opracowanie licencji open-source dla narzędzi i usług dla lokalnych deweloperów i przedsiębiorców.

Wnioski

Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich jest kluczowy, aby uniknąć wyludnienia tych obszarów i zapewnić produkcję zrównoważonych i bezpiecznych produktów rolnych. Wprowadzenie Wiejskich Żywych Laboratoriów do regionów rolniczych zapewni nowy powiew nadziei dla lokalnych przedsiębiorców; powstrzyma wyludnienie i, miejmy nadzieję, sprawi, że życie na obszarach wiejskich będzie na równi z życiem w środowisku miejskim. Wkład projektu LIVERUR i żywych laboratoriów w innowacje w sektorze rolniczym znacząco wpłynie na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.

Dowiedz się więcej na: http://changethegame.pl

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria