Dotacje unijne. Czy warto współpracować z konsultantami? cz II

Jeśli chcemy starać się o dotacje musimy zastanowić się czy samodzielnie sobie poradzimy z uzupełnieniem wniosku czy będziemy chcieli skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej. Jeśli sami nie będziemy w stanie zapoznać się z tym jak wyglądają obecnie obowiązujące przepisy i nie będziemy ich rozumieć to tak naprawdę samodzielnie nie będziemy w stanie poradzić sobie z wnioskiem.

W takiej sytuacji płatny konsultant może się okazać naszym wsparciem i odpowie nam na wszystkie pytania, które będą nas nurtować. Kluczowa sprawa, którą trzeba sobie rozważyć to między innymi branie pod uwagę tego jakie koszty będą się z taką pomocą wiązać. Nie można doprowadzić do sytuacji, której te koszty przewyższą możliwości uzyskania konkretnego dofinansowania. Każdy konsultant powinien zajmować się wsparciem dla nas, ale co wydaje się najważniejsze to oczywiście branie pod uwagę to jak będzie wyglądać nasz projekt. Każdy konsultant powinien również sprawdzać jak wygląda nasz projekt, ponieważ w ten sposób będzie w stanie nam podpowiedzieć jakie rozwiązania można zastosować, by rzeczywiście był to projekt, który zostanie przyjęty. Najczęściej te opłaty dla konsultanta również będą zróżnicowane, co musimy brać pod uwagę.

Wynagrodzenie możemy płacić na początku za przygotowanie dokumentacji i wsparcie merytoryczne jakie otrzymamy. Natomiast druga sprawa, na którą trzeba zwracać uwagę to dodatkowa opłata, która będzie oczywiście związana również z procentem od uzyskanego dofinansowania. To ważna kwestia, ponieważ w ten prosty sposób można oczekiwać, że taki konsultant dobrze wykonana swoje zadania. Jeśli chodzi o dofinansowanie, które chcemy uzyskać to wsparcie również będzie różne.

W zależności od tego, o jakie dofinansowanie się staramy możemy również negocjować z konsultantami warunki, na jakich będą dla nas przygotowywane dokumenty. To także ważna kwestia, na które trzeba zwracać uwagę. W ten sposób będzie można ograniczyć sobie koszty i jednocześnie uzyskać dofinansowanie, na którym nam zależy. Jeśli konsultant będzie zajmował się naszymi dokumentami i wynagrodzenie otrzyma w postaci procentu to powinien starać się o dobre przygotowanie tych wszystkich dokumentów, które będą umożliwiały otrzymanie dofinansowania.

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria