Jakie są główne wyzwania związane z integracją Romów?

Kwestia Romów jest stale aktualna dla społeczeństwa europejskiego. Stanowią oni znaczną część obywateli różnych krajów i wpływają na ich dobrobyt społeczny. Większość z nich jest bezdomna, nie ma pracy i pieniędzy, dlatego też zmuszeni są do popełniania przestępstw. W rezultacie nie są oni akceptowani przez społeczeństwo i mają wiele trudności w ułożeniu sobie życia.

Jakie są główne wyzwania dla integracji Romów?

  1. Uprzedzenia. Dużą część Romów stanowią Cyganie. Zwykle ludzie traktują ich źle, ponieważ kradną, kłamią, mogą zahipnotyzować cię, aby cię okraść lub ukraść. Po tak wielu powtarzających się przypadkach ludzie starają się chronić przed Romami i nie chcą się z nimi zadawać. W efekcie pracodawcy nie chcą ich zatrudniać, bo im nie ufają. Bariera ta będzie bardzo trudna do pokonania, a zaufanie trudno będzie odbudować. Rząd powinien stworzyć specjalne limity miejsc dla tych Romów, którzy chcą pracować i są gotowi udowodnić, że są godni zaufania i pracowici.
  2. Niski poziom inteligencji. Zwykle Romowie nie mają dostępu do edukacji lub mają go bardzo ograniczony, co skutkuje niskim poziomem profesjonalizmu i wysoką stopą bezrobocia wśród nich. Ci przedstawiciele Romów, którzy są uchodźcami, czekają na dotacje z kraju. Oczekują, że rząd da im pieniądze i schronienie. Stwarza to błędne wyobrażenie o życiu. Ci uchodźcy uważają się za nieszczęśliwych i sądzą, że kraj, w którym żyją, jest im to winien. Ale w rzeczywistości tak nie jest.
  3. Odmienna kultura. Romowie mają swoją własną kulturę i tradycje i nie chcą się asymilować z kulturą swojego nowego obywatelstwa. Nie akceptują tradycji i zasad postępowania obowiązujących w ich nowej ojczyźnie. Stanowi to żywą przeszkodę w ich integracji ze społeczeństwem europejskim.
  4. Izolacja terytorialna. Uchodźcy, którzy nazywają siebie Romami, są często wysyłani do specjalnych obozów dla uchodźców. Mieszkają tam i komunikują się z rówieśnikami. Oznacza to, że są odizolowani od mieszkańców danego kraju i fakt ten nie sprzyja ich integracji.
  5. Brak akceptacji. Kolejną przeszkodą w integracji Romów jest ich nieakceptacja przez Europejczyków. Nigdy nie traktują ich jako rówieśników i nigdy nie uznają za Europejczyków. Co więcej, uważają oni Romów za swoich konkurentów w zakresie pracy. Ci Romowie, którzy chcą pracować, godzą się na niższe wynagrodzenie i mają większe szanse na zatrudnienie jako pracownik fizyczny niż obywatel danego kraju. Ponadto Europejczycy nie lubią tych, którzy żyją z ich podatków i nic nie robią, a tak właśnie często jest w przypadku Romów. Mówimy tu więc o osobistym odrzuceniu Romów przez rdzennych mieszkańców danego kraju.

Czytaj więcej na: http://cte.org.pl

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria