Techniki i trendy w zarządzaniu projektami w 2020 r.

Istnieje bardzo duża liczba sposobów, na jakie firma może podejść do problemu i go rozwiązać. Równie duża jest liczba sposobów podejścia do projektów wywodzących się z pomysłów. Zarządzanie projektami, jako proces, jest z pewnością najlepszym sposobem na zorganizowanie i prowadzenie projektów, które mogą być korzystne dla firmy. Projekty te mają jeden bardzo konkretny cel. Jest nim pomoc firmie w osiągnięciu postępu i zwiększeniu ogólnych zysków i przychodów.

Tak jak ze wszystkim innym, zarządzanie projektami ma swoje trendy. Jeśli chodzi o firmy, te trendy są bardzo ważne. Mogą one uczynić lub złamać firmę w zależności od tego, jak dobrze są one realizowane i czy działają dla konkretnych typów projektów.

Częstym błędem popełnianym przez wielu kierowników projektów jest wybieranie technik/metod , które znają najlepiej, zamiast tych, które najbardziej pasują do projektu. Dlatego właśnie kierownicy projektów muszą zawsze skupiać się na znalezieniu technik, które koncentrują się na projekcie, a nie na ich specjalnym doświadczeniu.

Zanim przejdziemy do sprawdzenia najlepszych technik na rok 2020, jak wynika z ankiet, musimy najpierw przyjrzeć się dwóm bardzo ważnym aspektom, które były dużą częścią zarządzania projektami i będą bardzo dużym trendem w roku 2020. Koncepcje, które pozostaną.

Podejście antropocentryczne

Antropocentryczne podejście do projektów. I przez antropocentryczne nie mówimy tylko o potencjalnych klientów i klientów, którzy mogą przyjść do firmy po zakończeniu dobrego projektu. Mówimy o ludziach, którzy stoją za kierownicą.

Projekty w dzisiejszych czasach muszą patrzeć na potencjalnego klienta jak na prawdziwego człowieka, a nie tylko jak na portfel. Jednocześnie zespół realizujący projekt to zespół ludzi, a nie robotów. Kierownicy projektów muszą zrozumieć, że wyciskanie wyników z pracowników nie jest dobre. Więcej w ten sposób nie uzyskają.

Wręcz przeciwnie. Jeśli potraktujemy pracownika jak maszynę, łatwo zrozumiemy, że przepracowanie maszyny doprowadzi w końcu do jej awarii. W zarządzaniu projektami, pracownicy, którzy nie są w stanie pracować w spokojnym i docenianym środowisku, nie będą w stanie dać swoich najlepszych wyników.

W 2020 roku, najważniejszym trendem w projektach jest skupienie się na klientach jako ludziach, a nie portfelu. Równocześnie powinny postrzegać pracowników jako ludzi, a nie maszyny.

Równość płci

Nie ma potrzeby podkreślać znaczenia tego trendu. Przede wszystkim dlatego, że nie powinien on być trendem, ale czymś oczywistym. Według statystyk tylko 20% projektów w firmach jest zarządzanych przez kobiety. Odsetek ten nie jest nawet zbliżony do 50%, który naprawdę powinien być.

Kobiety wciąż nie są traktowane poważnie jako kierownicy projektów. I choć w ciągu ostatnich kilku lat to się zmienia, to wciąż nie jest to zmiana wystarczająco szybka. Wygląda na to, że rok 2020 jest rokiem wielkiego skoku.

Coraz więcej firm zdaje się powierzać kobietom stanowiska kierownicze. I to nie tylko po to, by dopasować się do status quo czy być "politycznie poprawnym". Kobiety są teraz doceniane za swoje umiejętności i kompetencje. Otrzymują stanowiska, na które zasługują i wyróżniają się w tym, co robią.

Techniki zarządzania projektami

W naszym poprzednim artykule "Metodologie zarządzania projektami i jak wybrać najlepszą" mówiliśmy o niektórych z najbardziej znanych metodologii zarządzania projektami i o tym, jak można wybrać najlepszą dla siebie. Metodyki te są nadal bardzo popularne, a ich popularność opiera się na latach badań i stosowania.

W tym artykule przedstawimy pięć technik/metodologii zarządzania projektami, które wydają się być trendy w roku 2020. Jeśli chcesz, aby Twój projekt był efektywny w tym roku, będziesz chciał rozważyć te techniki.

Co robią techniki?

Jak można łatwo zrozumieć, techniki zarządzania projektami są sposobem na wykorzystanie wszystkich surowych umiejętności i zastosowanie ich do funkcjonowania systemu projektowego. Innymi słowy, zespół ludzi stojących za projektem ma określoną liczbę umiejętności potrzebnych do ukończenia projektu. Jak te umiejętności zostaną wykorzystane? Tu właśnie wkraczają techniki zarządzania projektami.

Technika projektowa będzie działać jak mapa. Jako strategia, na której będzie opierał się cały projekt. Musi być bardzo jasna i musi być w stanie prowadzić członków zespołu, krok po kroku. Oto techniki, które będą trendy w 2020 roku!

Technika Oceny i Przeglądu Programu (PERT)

PERT to z pewnością znana technika, która jest jednym z największych trendów na rok 2020. Powód? Jej komponent wizualizacyjny. PERT jest w stanie pozwolić użytkownikowi na zrozumienie najbardziej podstawowych elementów projektu poprzez zwykłe spojrzenie na niego.

Dzięki PERT, tworzysz szczegółowy plan mający na celu śledzenie wszystkich potencjalnych kamieni milowych projektu, jak również jego procesu, na poziomie wizualnym.

PERT może być z pewnością uznany za świetną metodę dla planów długoterminowych. Pozwala ona kierownikowi projektu na bardziej efektywne postrzeganie osi czasu planu, jak również na identyfikację wszelkiego rodzaju wyzwań, które mogą pojawić się w przyszłości.

Technika Wodospadu

Wspominaliśmy już o tej technice w poprzednich artykułach. Nie tylko dlatego, że jest to pierwsza technika zarządzania projektami, która została opracowana, ale dlatego, że do dziś wydaje się być bardzo skuteczną techniką, która nadal zajmuje pozycję w rankingu najmodniejszych technik na rok 2020.

Jest to bardzo prosta, klasyczna technika zarządzania projektami i ich planowania, realizująca wszystkie podstawy, przenosząc je na wyższy poziom. Waterfall dzieli projekt na sekwencyjne poziomy, a każdy z nich zależy od ukończenia poprzedniego.

Waterfall ma kształt liniowy, licząc od kroku 1 do kroku 2 i tak dalej. Sama technika nie pozwala na żadne nieoczekiwane zmiany i choć jest bardzo skuteczna, może nie być najlepsza dla projektów długoterminowych lub projektów z dużą ilością skomplikowanych rezultatów. Dlatego też, Waterfall jest często łączony z techniką Agile, tworząc Hybrid. Hybryda łączy w sobie wspaniałe aspekty Waterfall i Agile, ale ma też pewne wady, więc każdy kierownik projektu pracujący z hybrydą musi wiedzieć, jak prawidłowo z niej korzystać. Hybryda może nie będzie trendem w 2020 roku, ale Waterfall już tak. Szczególnie w przypadku mniejszych, prostszych projektów!

Technika Kanban

Być może jedna z najbardziej znanych technik zarządzania projektami, Kanban, została opracowana przez inżyniera Toyoty w celu usprawnienia procesu produkcyjnego. Sama nazwa tej techniki, jeśli ją przetłumaczyć, jest bardzo łatwa do zrozumienia. Pochodzi ona od chińskiego słowa Kan (看), które oznacza widzieć i ban (板), które oznacza tablicę.

Kanban oznacza oglądanie tablicy, co jest w zasadzie sposobem na stworzenie wizualnego przepływu pracy, podobnie jak w przypadku PERT. Główna różnica polega na tym, że Kanban używa serii zadań, a nie graficznej natury techniki PERT.

Kanban został po raz pierwszy stworzony jako doskonałe narzędzie do nadrzędnego zarządzania i odciążenia poszczególnych członków. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że kiedy projekty kończą się niepowodzeniem, w wielu przypadkach jest to wina kierownictwa, a nie członków zespołu. Jeśli kierownictwo nie wywiązywało się z zadań na czas lub zrzucało ważne zadania na osoby, które i tak były już przepełnione pracą, porażka projektu była nieuchronna.

Kanban polega na pracy zespołowej, właściwym przydzielaniu zadań, doskonałym planowaniu w oparciu o te zadania i dotrzymywaniu terminów zarówno przez kierownictwo, jak i członków zespołu. Z pewnością jest to trend w 2020 roku, ponieważ kładzie nacisk na pracę zespołową i zachęca do ciągłego dostarczania i mniejszego stresu!

Technika ścieżki krytycznej

Technika ścieżki krytycznej, pochodząca z 1940 roku, która jest trendem w roku 2020, jest podstawą planowania zarządzania projektami. Polega ona na odwzorowaniu krytycznych zadań projektu, aby wykorzystać je jako ramy czasowe i obliczyć, ile czasu zajmie ukończenie projektu.

Ścieżka krytyczna uwzględnia również wszelkie czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na proces realizacji projektu i każdy kamień milowy.

Ideą Techniki Ścieżki Krytycznej jest zidentyfikowanie najbardziej krytycznej ścieżki na każdym etapie projektu, uproszczenie jej i dodanie do czasu jej ukończenia, dążąc do określenia konkretnych ram czasowych!

Technika Skrajności

Ta technika skupia się na podkreśleniu elastyczności projektu, otwartości i współpracy. Extreme odnosi się do czynnika ludzkiego stojącego za projektem. Bierze pod uwagę wszystkie możliwe zmiany, które mogą się pojawić. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy projekt ma sztywną naturę i etapy.

W efekcie Extreme doskonale sprawdza się w projektach długoterminowych i bardziej skomplikowanych, z dużą ilością czynników zewnętrznych i niepewnością co do zadań i możliwych rezultatów.

Praca z tymi narzędziami

Techniki zarządzania projektami mogą być bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Nie są one łatwe do wdrożenia ręcznie, a kontrolowanie wszystkich działań jest prawie niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że znajdziesz odpowiednie narzędzia, które pomogą Ci uruchomić te techniki.

Istnieje wiele różnych narzędzi, które można wykorzystać, stworzonych specjalnie do zarządzania projektami. W zależności od techniki możesz zdecydować się na użycie mniejszych narzędzi, które rozbiją procesy. Na przykład, jedno narzędzie do przydzielania zadań, inne do określania i rejestrowania czasu dla każdego zadania, jeszcze inne do aktualizacji zadań i procesów projektowych i tak dalej.

Te oddzielne narzędzia mogą być doskonałym wyborem, jeśli zarządzasz małym projektem z łatwiejszymi procesami. Jednakże, w dłuższej perspektywie, zauważysz, że używanie wielu narzędzi może faktycznie uczynić projekt bardziej skomplikowanym. Co więcej, wiele narzędzi może oznaczać wyższe wydatki i to jest coś, czego chciałbyś uniknąć.

Jeśli prowadzisz długoterminowy jeden najlepszą opcją byłoby znaleźć narzędzie, które będzie zawierać wszystkie z powyższych usług, a nawet więcej. Narzędzie może wydawać się nieco droższe na początku i być może bardziej skomplikowane w użyciu. Jednak w miarę upływu czasu, korzystanie z narzędzia będzie o wiele łatwiejsze i pozwoli Ci zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Nie idź do oczywistego wyboru narzędzia. Tak, istnieją pewne narzędzia, które są bardziej popularne niż inne, ale w większości przypadków, są one droższe, jak również. Jeśli masz wystarczająco dużo budżetu do wydania i projekt nie jest bardzo długi i skomplikowany, zaleca się , aby wypróbować prostsze narzędzia niskiego budżetu na początku.

Nawet jeśli trzeba uaktualnić do czegoś droższego i bardziej skomplikowane w przyszłości, będziesz miał doświadczenie w pracy z prostszym narzędziem. To sprawi, że dużo łatwiej będzie Ci zrozumieć proces każdego innego narzędzia, jak również wiedzieć, które usługi będą musiały być w nim zawarte.

Techniki zarządzania projektami, które są trendy w 2020 roku, będą decydować o wynikach Twojej pracy w tym roku, a może nawet w następnym. Nie chcesz pozostać w tyle, więc upewnij się, że będziesz podążać za najlepszymi trendami i przenieś projekty swojej firmy na wyższy poziom!

O serwisie

Dotacje unijne są ogromną szansą dla firm. Wiele projektów dzięki nim osiąga sukces. Na pomoc finansową mogą liczyć przedsiębiorstwa z różnych branż. Zobacz, jakie kroki podjąć, aby skorzystać z dofinansowania. Poznaj specyfikę dotacji unijnych i pomóż swojej firmie się rozwinąć!

Kontakt

kontakt@salamandra.com.pl

Galeria